Oto Elektrik

Oto Elektrik

Otomobilleriniz içerisinde yer alan çoğu bileşen oto elektrik sisteminin içerisinde yer almaktadır. Elektrik enerjisi üreten, depolayan ve bu güç ile çalışan tüm bileşenler otomobilin elektrik sisteminin içerisinde yer almaktadır.

Bazı bileşenler güç üretmeyi ve depolamayı sağlarken diğer hareketli aksanlar ise elektrik enerjisine ihtiyaç duymaktadır. Elektrik enerjisi ile çalışan sistemlerden biri de araç motorunun çalışmasını sağlayan marş motorudur. Marş motoru elektrik enerjisi ile araç motorunun çalışmasını sağlamaktadır. Motor ve mekanik aksanlar içerisinde yer alan elektronik bileşenlerin dışında daha birçok farklı bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenler farlar, silecekler ve radyo gibi örneklendirilebilir. Otomobilin elektronik sistemi aracın stabil bir şekilde çalışmasını sağlamanın dışında sürücünün güvenliği ve konforu için de son derece önemlidir.

Oto elektrik neleri kapsar?

Pendik oto elektrik sistemleri işlemlerinde araç içerisinde elektrik gücü ile çalışan tüm bileşenler ve aksanlar oto elektrik sisteminin içerisinde yer almaktadır. Elektrik gücünü sisteme sağlayan akü de oto elektronik sistemin bir bileşenidir. Akü motorun çalışmasını sağlayan marş motoruna güç sağlayarak aracınızın çalışmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda ateşleme sisteminde, yakıt enjeksiyonunda ve diğer elektrikler çalışan bileşenlere güç sağlamaktadır. Aynı zamanda aracınız çalıştığı süre boyunca aküyü şarj etmektedir. Bunu sağlayan bileşen ise şarj dinamosudur.

Güç depolayan akü aracın içerisinde yer alan aşağıdaki sistemlere güç sağlamaktadır;
 
  • Yol bilgisayarı
  • Radyo
  • Saat
  • Klima
  • Silecekler
  • Aydınlatma bileşenleri
  • Elektrikli direksiyon sistemi
  • Merkezi kilit sistemi
     
Pendik oto elektrik sistemleri olarak yukarıda bahsettiğimiz dışında elektrik gücü ile çalışan tüm bileşenler gücü aküden alır ve oto elektronik sistemlerinin içerisinde yer almaktadır.
 

 

Oto elektrik sistemleri nasıl çalışır?

Pendik oto elektrik Aracınızda yer alan elektrik sistemleri bir enerji deposuna ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda aküler kimyasal olarak enerjiyi depolamaktadır. Elektrik beslemesi ile oto elektrik tesisatı içerisinde yer alan bileşenlerin hepsine gerekli olarak elektrik enerjisi sağlanmaktadır. Binek araçlarda 12 volt olan aküler araç tipine göre farklı güçlere sahip olabilmektedir. Bunun nedeni araç içerisinde yer alan elektrik sisteminin ihtiyaç duyduğu enerjinin çok daha yüksek olmasıdır. Pendik oto elektrik sistemine güç sağlayan akü araç aktif halde çalışırken sürekli olarak şarj olmaktadır. Şarj dinamosu sayesinde mekanik enerji kimyasal enerji şeklinde akü içerisinde depolanabilmektedir. Pendik Bosch Car Service olarak sizlere en iyi hizmeti sunmak için burdayız.

İlgili Konular

ABS fren sistemi nedir?

ABS fren sistemi nedir?

Araç kullanımı sırasında ani frenlemeler sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir.

Rehbere git

Araç beyni programlama Nasıl yapılır?

Araç bakım ve onarım işlemleri arasında en karmaşık uygulamalardan biri de beyin programlama hizmetidir.

Rehbere git
Araç beyni programlama Nasıl yapılır?
10 Bin Bakımında Neler Değişir?

10 Bin Bakımında Neler Değişir?

On bin bakımlarında nitelikli planlama, orijinal parça kullanımı, profesyonel ekipman ve uzman uygulayıcı ekipler son derece önemlidir.

Rehbere git

Triger kayışı ile birlikte neler değişir?

Araç bakım ve onarım uygulamaları arasında en kritik işlemlerden biri de triger kayışı değişimi ve bakımıdır.

Rehbere git
Triger kayışı ile birlikte neler değişir?