Oto Lastik Ve Rot Balans

Oto Lastik Ve Rot Balans

Mevsimlerin değişmesiyle lastik değişimleri de otomobil gündemine oturmaya başlamıştır. Pek çok kullanıcının lastik değişimi yaparken aklına takılan bazı sorular vardır. Öncelikle lastiklerin mevsimine göre kullanılması çok önemli ve mecburi bir konudur.

Bundan dolayı İstanbul’da yaşayan kullanıcıların Pendik oto lastik servislerinde kış ayları için kış, yaz ayları için yaz lastiklerini taktırmayı ihmal etmemeleri çok önemli bir konudur. İstanbul çevresindeki kullanıcılar Pendik lastik servislerine lastik değişimlerini gönül rahatlığı ile yapabilirler.
 
Bunlara ek olarak lastik değişiminin pek çok faydası vardır. Kış aylarında yaz lastiği kullanmak otomobilin frenlerinin yetersiz olmasını sağlayacaktır.Bu da büyük facialara yol açabilmektedir. Bunu engellemek için Pendik oto lastik servisleri biçilmiş kaftandır. Yine bunun gibi yaz aylarında kış lastiği takmak da aracın daha fazla yakıt yakmasına ve frenleme mesafesinin uzamasına sebep olacaktır. Aynı zamanda lastik tüketimi de artacağı için ekonomik açıdan zararlı bir iş ortaya konulacaktır.
 
Tüm bu kötü koşulların yaşanmaması için kullanıcıların Pendik lastik servislerinde mevsimine en uygun lastikleri taktırıp rot balans ayarlarını yaptırarak araçlarını en güvenli şekilde trafiğe hazırlamaları tavsiye edilir.
 

Lastik değişimlerinde rot ayarı gerekir mi?

Öncelikle rot ve balans kelimelerini birbirinden ayırmak gerekir. Rot ayarı tekerlekler arasındaki açının ve mesafenin birbirine eşit olması için yapılan işlemdir. Balans ayarı ise lastiklere binen yüklerin eşit olmasını sağlamak için yapılan işlemdir.
 
Lastik değişimlerinde balans ayarı gerekli olan bir işlemdir. Rot ayarı ise bahar bakımı için gerekli olan bir işlemdir. Fakat lastik değişimlerinde rot ayarı yaptırmak tamamen kullanıcıya kalmış bir konudur. Araç bakım onarım servislerine göre her lastik değişiminde rot balans ayarı yapmak faydalı bir iştir.

Rot balans ayarlarının otomobillere olan faydaları şunlardır;
 
  • Otomobilin lastiği tüketme ömrü uzar
  • Otomobilin performansı artar
  • Otomobilin tepkileri daha dengeli hale gelir
  • Otomobilde bir balans ayarı sorunu varsa otomobil titrer, balans ayarı bu sorunu çözer
  • Otomobilin sürüş güvenliği artmış olur
     
Rot balans işleminin faydalarını da alarak keyifli bir sürüş yapmak için tüm kullanıcılara lastik değişiminden sonra rot balans işleminin yaptırılması tavsiye edilir.
 

İlgili Konular

ABS fren sistemi nedir?

ABS fren sistemi nedir?

Araç kullanımı sırasında ani frenlemeler sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir.

Rehbere git

10 Bin Bakımında Neler Değişir?

On bin bakımlarında nitelikli planlama, orijinal parça kullanımı, profesyonel ekipman ve uzman uygulayıcı ekipler son derece önemlidir.

Rehbere git
10 Bin Bakımında Neler Değişir?
Araç beyni programlama Nasıl yapılır?

Araç beyni programlama Nasıl yapılır?

Araç bakım ve onarım işlemleri arasında en karmaşık uygulamalardan biri de beyin programlama hizmetidir.

Rehbere git

Triger kayışı ile birlikte neler değişir?

Araç bakım ve onarım uygulamaları arasında en kritik işlemlerden biri de triger kayışı değişimi ve bakımıdır.

Rehbere git
Triger kayışı ile birlikte neler değişir?