ABS Fren Sistemi Nedir?

ABS Fren Sistemi Nedir?

Araç kullanımı sırasında ani frenlemeler sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu riskin ortadan kalkması için yol, hava ve kullanım koşullarına uyum sağlamayı amaçlayan fren sistemleri geliştirilmiştir. ABS fren sistemi nedir sorusu da bu sistemlerin ortaya çıkışıyla birlikte merak konusu olmuştur. ABS fren sistemi; sürüş güvenliği teknolojileri arasında en işlevsel ürünlerden biridir. Tekerleklerde yer alan ivme ölçer sensörler sayesinde hızın ölçülmesini sağlayan yönetim; frenleme tepkimelerinin en aza indirilmesi içi ABS sistemini devreye sokar. ABS fren sistemi nedir konusunu merak edenlerin bilmesi gereken ilkler arasında bu sistemin kilitlenme önleyici işlevi yer alır.Araç kullanımı sırasında ani frenlemeler sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu riskin ortadan kalkması için yol, hava ve kullanım koşullarına uyum sağlamayı amaçlayan fren sistemleri geliştirilmiştir. ABS fren sistemi nedir sorusu da bu sistemlerin ortaya çıkışıyla birlikte merak konusu olmuştur. ABS fren sistemi; sürüş güvenliği teknolojileri arasında en işlevsel ürünlerden biridir. Tekerleklerde yer alan ivme ölçer sensörler sayesinde hızın ölçülmesini sağlayan yönetim; frenleme tepkimelerinin en aza indirilmesi içi ABS sistemini devreye sokar. ABS fren sistemi nedir konusunu merak edenlerin bilmesi gereken ilkler arasında bu sistemin kilitlenme önleyici işlevi yer alır.

ABS  Fren Sistemi Nedir?

ABS Kelimesinin Açılımı Nedir?

ABS Kelimesinin Açılımı Nedir?

ABS; Anti-lock Braking System  kalıbının kısaltmasıdır. Temel anlamı sürüş güvenliğinde fren tepkimelerinin en aza indirgenmesi ve kilitlenme dengesinin sağlanmasıdır. Bu sisteme sahip araç üretimi artık popüler hale gelmiştir ve neredeyse her markanın ABS içerikli model üretimi bulunur. ABS fren sistemi nedir sorusunu soranlar için sistemin ne işe yaradığı ve çalışma düzeni de önem taşır.

ABS Kelimesinin Açılımı Nedir?

ABS Fren Sistemi Ne İşe Yarar?

ABS Fren Sistemi Ne İşe Yarar?

Hidrolik frenlerin kilitlenme problemi, araç kullanımında güvenlik ve konfor beklentilerinin karşılanmasını riske sokabilir. Bu sistem açığının ortadan kaldırılması için yeni nesil ABS modelleri geliştirilmiştir. ABS fren sistemi nedir diye merak eden araç sahipleri için bu sistemin işleyişi ve prensibini bilmek de gereklidir.
 

ABS en kolay tanımlamasıyla şu şekilde çalışır:
 
  • Teker hızı sensör tespiti yapılır
  • Hidrolik frenleme analizi kayıt edilir
  • Limit aşımına giren kilitlenme anlarında sistem devreye girer
  • Tekerleklerin devir sayısı takip altına alınır
  • Devir sayısı kilitlenmeden dolayı düşen tekerlerin işlevi geri kazandırılır
  • Direksiyon hakimiyeti güçlendirilir
     
ABS fren sistemi nedir sorusunun ve çalışma prensibinin odak noktasında güvenlik kriteri yer alır. Çünkü bu sistemlerin temel amacı hidrolik frenlemenin güvenlik kriterini karşılarken yaşayabileceğin aksaklıklardır. Ani fren kullanımlarında ortaya çıkabilen kilitlenme sorunu, akıllı fren denetimi mekanizmaları sayesinde ortadan kaldırılır.
 
 

ABS Fren Sistemi Ne İşe Yarar?

ABS fren sisteminin etkili olduğu alanlar

ABS fren sisteminin etkili olduğu alanlar

ABS fren sistemleri buzlu zeminde araç kullanımları için oldukça işlevseldir. Sistemde kayma engelleyici kuvvetler bulunur. Böylece buzlu zeminde fren kaynaklı kaymalar en aza indirgenir. Ayrıca yağmurlu havalarda ortaya çıkan kayma ve patinaj sorunları da yine ABS akıllı yönetim sistemleri sayesinde azaltılabilir.

ABS fren sisteminin etkili olduğu alanlar