Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Araç ömrü ve performansı açısından son derece önemli olan yağ filtre değişimi işlemi düzenli kilometre ve zaman aralıklarında gerçekleştirilmelidir.

Aksi taktirde motor içerisinde meydana gelebilecek arızalar şu şekilde sıralanabilir;
  • Piston yuvalarının çizilmesi 
  • Performans kaybı
  • Motor arızaları
  • Kurum problemi
  • Araç ömrünün azalması
Yukarıdaki durumlar yağ filtresinden geçen kurum ve minik metal parçacıklarının motor sistemi içerisine zarar vermesinden kaynaklanmaktadır. Kusursuz bir şekilde tam basıncı sağlaması gereken piston yuvaları metal parçacıklar yüzünden çizilirse büyük performans kayıpları ortaya çıkmaktadır. Bu durum motor işleyişini aksatırken aracın ömrünü de büyük ölçüde tehlikeye sokacaktır. Bu tarz problemler ile karşılaşmamak için düzenli olarak motor yağınızı ve filtrenizi değiştirdiğinizden emin olunuz. Araç servisimiz sizlere bu konuda teknik destek sağlayacaktır.
 

Yağ filtresi değişmezse ne olur?

Yağ filtresi değiştirilmediği taktirde motor içerisinde büyük problemler oluşabilmektedir. Motor içerisinde biriken kurum ve deforme olmuş metal parçalar motor içerisinde sürekli olarak hareket etmeye devam eder. Bu durum motor sistemine büyük ölçüde zarar verebilmektedir. Pendik yağ değişimi işlemlerinde yağ filtresi süzme işlemini doğru bir şekilde gerçekleştiremez ise ufak parçacıklar hareketli motor aksanlarının zarar görmesine neden olur. Motor yüksek devirlerde çalıştığında bu durum çok daha tehlikeli olabilmektedir. Motor içerisindeki hareketli aksanlar sürekli olarak dönerek parçacıkların da çevreye büyük zarar vermesine yol açmaktadır. Bu nedenle filtre düzenli aralıklar ile değiştirilmeli ve motor sisteminin içerisine yabancı parçacıkların girmesi önlenmelidir.
 

Yağ filtresi ne zaman değiştirilmelidir?

Büyük önem taşıyan Pendik yağ ve filtre değişimi düzenli aralıklar ile gerçekleştirilmelidir. Motor yağı ve filtresi düzenli olarak her 10 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Her motor yağının değiştirilmesinin ardından yağ filtresi de değiştirilmelidir. Bu durum yağ basıncını korumayı sağlarken süzme işleminin de maksimum güvenlikle gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu sayede metal parçacıklar ve kurum motor sisteminin içerisine giremeden filtre tarafından yakalanmış olur. Bu parçacıklar motor içerisinde büyük arızalara sebep olabileceğinden dolayı gerçekleşen süzme işlemi büyük önem taşımaktadır. Düzenli olarak motor yağınızı ve filtrenizi değiştirmeniz motorun sağlığını korumanıza ve aracınızdan maksimum verimi almanıza olanak sağlayacaktır. Pendik Periyodik bakım ve Pendik fren inovasyonları işlemleriniz için sizlere en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz.

İlgili Konular

10 Bin Bakımında Neler Değişir?

10 Bin Bakımında Neler Değişir?

On bin bakımlarında nitelikli planlama, orijinal parça kullanımı, profesyonel ekipman ve uzman uygulayıcı ekipler son derece önemlidir.

Rehbere git

Araç beyni programlama Nasıl yapılır?

Araç bakım ve onarım işlemleri arasında en karmaşık uygulamalardan biri de beyin programlama hizmetidir.

Rehbere git
Araç beyni programlama Nasıl yapılır?
Triger kayışı ile birlikte neler değişir?

Triger kayışı ile birlikte neler değişir?

Araç bakım ve onarım uygulamaları arasında en kritik işlemlerden biri de triger kayışı değişimi ve bakımıdır.

Rehbere git

ABS fren sistemi nedir?

Araç kullanımı sırasında ani frenlemeler sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir.

Rehbere git
ABS fren sistemi nedir?