Oto Bahar Bakımı

Oto Bahar Bakımı

Pendik oto bahar bakımı; Kışın negatif enerjisini alan araçların bahar aylarına daha canlı ve dinç girebilmesi için aldığı bakımların tümünü servis araçlara bahar bakımı adı altında ulaştırmaktadır.

Bahar bakımları kendi içerisinde farklılaşan bölümlerden oluşmaktadır. Bahar bakımları sırasında her araca yapılan mutlak bakımların dışında araç sahiplerin istek ve arzuları doğrultusunda işlem görecek bakımların şekli ve ismi değişmektedir. Bu eklemeler veya eksilmeler araç sahiplerinin inisiyatifine bırakılmıştır. 
 
Bahar bakım ve periyodik bakım fark etmeksizin her bakım sırasında değişen veya kontrol edilen bakımlar vardır. Bunlar filtre ve yağ değişimi ve klima bakım ve onarım işlemleridir. 
 
Filtreler araçta en çok çalışan ve bunun sonucunda en çok tıkanan bölgelerden biridir. Bu anlamda her bakımda öncelik verilen bölümler arasındadır. Bunun yanında kış aylarında yoğun olarak çalışan klimanın bahar aylarında daha da fazla çalıştığı düşünüldüğünde klima sisteminin de ayrıntılı olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. 
 

Bahar bakımının olmazsa olmazları

1. Kış Lastiği
 
Her araç bahar ayları geldiğinde kış lastiklerini çıkarmaktadır. Çünkü kış lastikleri bahar ayları için uygun bir yapıda üretilmemiştir. Bu anlamda bahar bakımın ilk adına kış lastiklerinin araçtan çıkarılmasıdır. 
 
2. Hava Filtrelerin Kontrolü
 
Kış mevsiminde araçlar yağmur, çamur, kar veya toz gibi etkenlerle yoğun olarak karşılaşmaktadır. Bu etkenler araç filtrelerinde dolma ve tıkanma gibi sorunların oluşmasına sebep olmaktadır. Hava filtresinin düzgün bir şekilde çalışmaması motorun performansını da olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu anlamda rutin bakımlar sırasında mutlaka kontrol edilmesi gerekir. 
 
3. Hidrolik Yağı
 
Havanın ısınması hidrolik yağın kaynamasına neden olmaktadır. Hidrolik yağının azalması direksiyonun sertleşmesine sebep olarak araç sahibine zorlu durumlar yaşatmaktadır. 
 
4. Motor Yağı
 
Araçta bulunan motor yağı ve genel sıvıların tümü bahar bakımları sırasında değişmektedir. 
Cam suyu ve sileceklerin kontrolü de bahar bakımlarında sağlanmaktadır. 
 
Soğuk ve sıcak havalarda en çok etkilenen bölüm aküdür. Akünün performans ölçümlerinin yapılması ve şarj durumlarının kontrol edilmesi gerekir. Bahar bakımları sırasında aküde paslanma veya bir arıza durumu tespit edilirse hemen giderilmektedir.
 

İlgili Konular

ABS fren sistemi nedir?

ABS fren sistemi nedir?

Araç kullanımı sırasında ani frenlemeler sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir.

Rehbere git

Araç beyni programlama Nasıl yapılır?

Araç bakım ve onarım işlemleri arasında en karmaşık uygulamalardan biri de beyin programlama hizmetidir.

Rehbere git
Araç beyni programlama Nasıl yapılır?
10 Bin Bakımında Neler Değişir?

10 Bin Bakımında Neler Değişir?

On bin bakımlarında nitelikli planlama, orijinal parça kullanımı, profesyonel ekipman ve uzman uygulayıcı ekipler son derece önemlidir.

Rehbere git

Triger kayışı ile birlikte neler değişir?

Araç bakım ve onarım uygulamaları arasında en kritik işlemlerden biri de triger kayışı değişimi ve bakımıdır.

Rehbere git
Triger kayışı ile birlikte neler değişir?