Otomobilinizden Gelen Seslere Kulak Verin

Otomobilinizden Gelen Seslere Kulak Verin

Bu tür sorunlarda önce araçtan gelen sesleri dinlemek gerekir. Çalışan araçtaki ses değişikliği çoğu zaman büyümekte olan bir sorunu haber verebilir. Bu yüzden farklı bir ses duyulduğunda insanlar beklemeden adım atmalıdır. Daha masraflı ve sorunlu bir sürece muhatap olmamak için araçtan ses gelirse hemen servise başvurmak gerekir. Çalışırken araçtan;
 
  • Sürtünme sesi çıkması
  • Vuruntu sesi çıkması
  • Uğultu sesi çıkması
  • Islık şeklinde sesi çıkması
Sorunun oluştuğunu hatta büyüdüğünü gösterir. Zamanı en iyi şekilde kullanıp uzmana başvurmak çok doğru bir tercih olacaktır. Araç arızalarının tespitinde, farklı sesler her zaman kullanılır ve genellikle doğru sonuç verir.
 
Sürtünme sesi gibi sorunlar ortaya çıktığında, aracın motorunda daha büyük problemlerin ortaya çıkma ihtimali vardır. Küçük arızaları zamanında çözmek büyük arızaların oluşmasını önler. Motordan gelen sesler ve mekanik arızalar mutlaka uzmanların kontrolü ile gözden geçirilmelidir. Aracın silindirinde, dişlilerinde veya rulman gibi parçalarında olan sorunları hemen gidermek gerekir. Frenlerde bir problem varsa, disk ve fren kontrolü ile sorunu çözmek yine mümkün olur.
 
Islık sesi gibi istenmeyen seslerin duyulduğu anda, araç için arıza söz konusu olabilecektir. Bu tür arızaların giderilmesi için insanların daha tedbirli ve bilinçli olması gerekir. Yapılacak kontroller sayesinde uzman servisin bu tür arızaları tespit etmesi mümkün olur. Islık sesi olarak bahsettiğimiz durumlarda, araç rulman yapısından sorunlar ortaya çıkabilir. Yağsız kalmış, aşınmış ve özelliğini kaybetmiş bilyeler, ıslık sesinin genelde temelini oluşturur. Buna ilaveten klima pompasının benzer sorunlar yarattığı da bilinir.
 

Otomobilinizden Gelen Seslere Kulak Verin

Araçlardan Neden Değişik Sesler Gelir?

Araçlardan Neden Değişik Sesler Gelir?

Islık sesi duyulduğu anda bu bir arıza belirtisi olabilir. Aracın sesini dinleyip kontrol eden insanlar, arızaların büyümeden önlenmesine yardımcı olur. Islık şeklinde çıkan sesin genelde rulman kaynaklı olduğu bilinir. triger gergi bilyesi ise en çok sorun yaşanan bölgelerin başında gelir. Islık şeklinde sesin ortaya çıkmasında klima pompası arızaları da etken olabilir. Şarj dinamosu, şanzıman ve teker ile aks bilyeleri yıprandığında, bu tür sorunlar ortaya çıkar ve insanları olumsuz etkiler.
 
Vuruntu sesi duyduğunuz yerde bu sesin aracın tam olarak neresinden geldiğini bulmanız önemlidir. Genellikle hangi devirde veya hangi pozisyonda bu sesin geldiğini anlamanız gerekir. Aracın pek çok yerinden bu tarz sesler gelebilir. Genellikle gevşeme yerinden çıkma veya kırılma gibi durumlarda, herhangi bir parçanın bu sorunu ortaya çıkarma potansiyeli vardır. Sesi dikkatlice takip ederek kaynağında bulmak ve yok etmek gayet makul bir yöntemdir. Araçtan gelen sesleri dinleyip ona göre karar vermeniz gerekir.
 
Uğultu sesi rahatsız edici bir sestir ve duyulduğu andan itibaren müdahale gerektirir. Aracının değerini ve kıymetini bilen insanların bu tarz seslere tepkileri önemli olmuştur. Özellikle takip ettiğiniz bu tip durumlarda, rahatsız edici seslerin kaynağını bulmak ve bununla birlikte doğru tedbir almak önemlidir. Aracın tekeri ve aks bölgesinde, bu sesler yoğunlaşabilir. Aks bilyesinin zarar görmesi halinde uğultu çıkarması söz konusudur. Bu bilyeyi değiştirdikten sonra sorunun ortadan kalktığı genellikle görülmüştür.
 
Çoğu zaman rutin bakımlar ve kontrollerde araçlarda bazı sorunlar ortaya çıkar. Yine, insanların araç sesi dinleyerek benzer sorunları ortaya çıkarması mümkündür. Araçta farklı ses duyduğunuzda, uzman servisin yardımını alarak bu problemleri geride bırakabilirsiniz.
 

Araçlardan Neden Değişik Sesler Gelir?